Biogram

Urodzona w Piasecznie w 1966 roku. W 2011 ukończyła studia w Europejskiej Akademii Sztuk otrzymując dyplom licencjacki w pracowni malarstwa prof. Antoniego Fałata. W  latach 2012-2018 studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie otrzymała dyplom magistra sztuki. Wykonała go w pracowni malarstwa prof. Jarosława Modzelewskiego z aneksem z tkaniny wykonanym pod kierunkiem prof. Doroty Grynczel i dr hab. Tomasza Milanowskiego. Podczas studiów otrzymała kilka wyróżnień indywidualnych: od prof. zw. Mariana Czapli w Pracowni Malarstwa (2014 r.), od prof. zw. Jacka Dyrzyńskiego w Pracowni Wiedzy o Działaniach i Strukturach Wizualnych (2015 r.). Dwukrotnie (w 2014 r. i 2015 r.) została wyróżniona przez prof. zw. Dorotę Grynczel w Pracowni Tkaniny Artystycznej.

Laureatka III Międzynarodowego Konkursu Sztuki Współczesnej Quadriennale Betesda w 2021 roku. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków, Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików oraz grup twórczych: Graffiteka, PositiveArt i Symfonia.

„Życie jest jak meandrująca rzeka z mnóstwem dorzeczy; na które składają się różne zdarzenia. Każdy obraz jest takim punktem z mojego życia, który zasłużył na hibernację. W swojej twórczości balansuję na pograniczu realizmu i abstrakcji przechylając szalę raz w jedną, raz w drugą stronę. Tworząc nowe byty staram się znaleźć sojusz pomiędzy inspiracją, przemyśleniami, możliwościami warsztatowymi, materią, kształtem i kolorem tak aby osiągnąć harmonię pomiędzy wszystkimi tymi elementami. Zmieniam tematy, azymuty i narzędzia. Poszukuję, odkrywam, zgłębiam, przekształcam albo komplikuję moje kompozycje traktując proces tworzenia jak wielki ocean wolności”.

Jolanta Mikuła